Pěstování

Pěstování durmanů a datur – zemina

 

29. 1. 2008

 

Substrát  pro durmany a datury

Durmany milují kvalitní a na živiny bohatou zeminu. Je důležité dbát na správné PH. Minimálně více jak 6. Dobré je  využít  již připravené  substráty pro balkónové květiny, které si obohatíme přídavkem kravského hnoje (granule). Také si můžem substrát udělat sami (kvalitní kompost, trocha písku, rašeliny, granulovaný kravský hnuj). Substrát musí být  tak akorát vyvážený. Na dno pěstební nádoby  je vhodné dát  drenážní vrstvu.

Voda a hnojení durmanů a datur

 

29. 1. 2008

Voda a hnojení

Durmany a datury mají všeobecně velký  hlad a žízeň (zjednodušeně řečeno), ale nechtějí stát celý den ve vodě. Je dobré nechat květináč vždy trochu oschnout. Nikoliv však vyschnout! Pokud je voda příliš tvrdá, hrozí rostlinám chloróza ( nedostatek železa) Pak je dobré dodat rostlině prostředek proti  ní (koupit ).

Durmany a datury potřebují  mnoho živin pro svůj růst. Nedříve je dobré dávat  hnojivo  pro dobrý růst, později pro květ. Od podzimu můžeme přestat hnojit. Je tu i možnost hnojit přírodním hnojivem(slepičinec, holubinec, králičím hnojem, odvary z rostlin a mnoho dalších vyzkoučených receptů). Jak se komu podaří dobře vyzkoušet.

Péče o durmany a datury

 

29. 1. 2008

Péče o durmany a datury

Malé rostlinky potřebují lásku a péči. Nesmíte je  dávat na přímé polední slunce, ale na nějaké světlé a teplé místo. Mladé rostlinky zalévejte opatrně, spíš méně jak více. Přidávejte jim trochu hnojiva (odhad tak 1gr na litr – jak čeho).Větší rostliny potřebují několikrát přesadit do většího květináče, ale ne moc velký, přibližně jako u pokojových rostlin.

U víceletých rostlin je třeba po přezimování vyndat z pěstebních nádob, prohlédnout kořeny, odstranit  přebývající hlínu, někdy i trochu kořenů, poté  opět vrátit zpět a doplnit  čerstvou hlínou s hnojivem. V případě, že se chystáte zazimovat, tak musíte  zmírnit zalévání.

Přezimování durmanů a datur

 

29. 1. 2008

Přezimování durmanů a datur všeobecně

Durman ani datura nesnesou mráz. Proto je nutné sledovat počasí a před příchodem  mrazů uklidit květiny dovnitř. Ideální zimní bydlení pro datury je světlá místnost s teplotou  mezi 8-12oC. Další možnost je tmavá místnost s nižší teplotou. Je však mnoho druhů, které mají rozdílné nároky na přezimování, teplotu, světlo atd. Toto je jen zjednodušená ukázka. Rostliny  ztrácejí listí, ale to jim nevadí, jdou odpočívat. Je třeba také udělat zkrácení rostlin (zimní sestřih), ale není to podmínkou. Zastřižené rostliny v příštím roce lépe a vydatněji kvetou.

Přezimování datury  ještě nemám vyzkoušeno, ale loňské květiny, které jsem zazimovala, obrážejí a začínají odspodu růst.

Žloutnutí listů u brugmansií

 

9. 8. 2008

Chlorosa

Brugmansie velice často trpí  problémem  žloutnoucích nebo blednoucích  listů.  Jedna z příčin takovéhoto problému může být nemoc nazývaná CHLOROSA.

Kde  se tato nemoc začne projevovat? Nejčastěji se objeví  na mladých listech. Nejdříve jsou barvy  zelenožluté a později  se mohou změnit  až do barvy bíložluté. Nejčastěji uvidíme tento problém mezi nervy  listu rostliny, kde se objevují   uvedené světlé odstíny, přičemž  hlavní žilky rostliny zůstávají zelené.

Rostlině jednoduše ubývá chlorofyl (zelené barvivo).

Příčinou tohoto problému  může být více. Převážně se však jedná o určité nedostatky ve výživě rostlin. Velice se na tom podílí  i vliv složení půdy a počasí.

  • přílišné vlhko
  • přílišné sucho
  • nadbytek vápníku v půdě

Chlorosa vzniklá z nadbytku vápníku v půdě , protože v půdě  vznikají nerozpustné sloučeniny   železa.  Ty rostliny neumějí   zpracovat a proto mají  nedostatek tohoto prvku.  Velice často to vznikne  také po kombinaci silného zalévání na jaře a pak po  příchodu horkého léta. Což je náš případ  u rostlin druhu brugmansia.

Chlorosa může také nastat v případě, že rostlina byla  silně napadena  škůdci.  Například  velice rozmnožené mšice, svilušky, pidikřískové oslabují rostlinu. Taková rostlina je pak v  sezóně , ale i v sezóně následující  oslabena a k chloroze  silně náchylná. Je prostě jako my lidé vyčerpaná a potřebuje  dalo by se říci dovolenou v lázních. To znamená dobře jí dát najíst a napít, postříkat proti škůdcům a  dát ji do polostínu, aby ji slunce nevyčerpávalo. Tak ji nechat   se  zregenerovat a ona se zas pustí do života o sto šest.

Příčinou chlorosy však může být i něco jiného.  Je tu možnost nedostatku mědi a nebo i   manganu a zinku.  Všechny tyto prvky samozřejmě jsou obsaženy  ve stopovém množství v půdě. Není li  dosaženo  rovnováhy  a dostatku  všech  potřebných prvků pro výživu, mohou i tyto uvedené zapříčinit chlorosu a to tak,  že zmenšují množství železitých sloučenin vhodných ke  vstřebávání   pro rostliny.

Léčení chlorosy není jednoduché. Vlastně to   je souhrn  více opatření k odstranění příčin . Je to souhrn úkonů k nápravě  nevyrovnaného poměru živin a  množství  parazitujících  hmyzích potvůrek  na rostlině. Vliv počasí  se v našem   případě nedá ovlivnit.  Můžeme jen  dobře situovat rostliny  dle jejich zdravotního stavu a kondice.

Co tedy dělat!!!!!

  1. Ošetřit rostlinu proti savému hmyzu
  2. Přesunout rostlinu do příznivějšího  prostředí po dobu léčby (polostín)
  3. Vynechat hnojení  a použít přípravek proti chlorose, který už obsahuje i ostatní  prvky napomáhající lepšímu  vstřebávání  železa. (Fytovit)
  4. Pomáhá i zálivka roztokem zelené skalice, která je často  i se stopovým množstvím mědi, kterým je skalice  znečištěna. Zálivka 10% roztokem zelené skalice. NEMÁM VYZKOUŠENO
  5. Je možné také použít i roztok   0,5% zelené skalice na list                       NEMÁM VYZKOUŠENO
  6. Je dobré půdu  kypřit a nepřelévat rostlinu, aby měla dostatek  vzduchu u kořenů.

Je velice těžké najít recept na  chorobu, pro kterou je více příčin vzniku.

Měli by jste  své rostlině dát čas a prostor na regeneraci, která není za 2 dny, ale spíš se dá počítat na týdny. Pak si ale vypěstujete  tu svou nádherně odolnou a uzdravenou spokojenou rostlinu, která bude chtít kvést jen pro Vás.  

Komentáře nejsou povoleny.