Popis a třídění

BRUGMANSIE  - (SOLANACEAE)

Všeobecné údaje

   Brugmansia,  jinak také někdy nazývaná andělská trumpeta, durman, datura či harliník je nádherná okrasná vytrvalá   rostlina pro naše zahrady, balkóny či terasy. Jedná se o keřovitou až stromovitou rostlinu pocházející z tropických a  subtropických oblastí Jižní Ameriky a  dá se najít i více jak 2000 metrů nad mořem. Indiáni tuto rostlinu považovali za  posvátnou a magickou. Pro své obří  a velmi často voňavé květy je velmi oblíbená mezi pěstiteli. U nás patří  mezi takzvané hrnkové přenosné rostliny, které se  během zimního období  chrání před mrazem.

Původ a systematika

   Za původní oblast divokých rostlin druhu brugmansia je považována  Jižní Amerika. Tyto se nacházeli v různých částech  a tak je možné je ještě  i nyní objevit v Peru, Kolumbii, Bolivii, Ekvádoru, Brazílii,  Andách, v oblasi Amazónie, Chile.

Jakmile se brugmansia stala oblíbenou rostlinou našich domovů a zahrad , začali zahradníci pracovat na vyšlechtění nových, zajímavých a odolnějších rostlinách.  Byl to začátek dlouhé a nelehké cesty. Na jehož konci je  rozšíření této rostliny do  celého světa.

   První zmínky o této rostlině pocházejí zhruba  ze začátku 16 století. V průběhu dvou století  začalo  vytváření  názvu a  práce na popisu a přiřazení objevených druhů. Hlavní zásluhu můžeme připsat na začátku 18. století   botanikovi, který se jmenoval Sebastian Justin Brugmans, jehož jméno  tyto rostliny nesou. Dalším tříděním a šlechtěním se na základě  odlišností rozdělují  brugmansie do    základních druhů.

 1. Brugmansia arborea
 2. Brugmansia aurea
 3. Brugmansia x candida
 4. Brugmansia x insignis
 5. Brugmansia sanguinea
 6. Brugmansia  suaveolens
 7. Brugmansia versicolor
 8. Brugmansia vulcanicola
 9. Brugmansia x flava

Další  práce na vyšlechtění  rozšířilo řady druhů např. dle  variant křížení  mezi  druhy.

 • Brugmansia aurea – hybridy
 • Brugmansia aurea x suaveolens
 • Brugmansia suaveolens – hybridy
 • Brugmansia versicolor – hybridy

 

Vědecké  začlenění:

Říše :        rostlina

Podříše:    cévnatá rostlina

Oddělení:  krytosemenná

Třída:        vyšší dvouděložná

Řád:           krtičníkotvará

Čeleď:        lilkovité ( Solanaceae)

Rod:           brugmansia

Durmany, které známe z našeho okolí, či obchodů, jsou různé varianty kříženců mnoha druhů. Jsou to mohutné rostliny, které mohou dorůstat až 5m. V našich podmínkách jsou však spíše keřovité, avšak v jejich domovině( převážně  Jižní Amerika) jsou to  stromy. Tvar  a velikost listů je různá podle druhu. Listy mohou být i 35cm velké(vlastní zkušenost) .

Květy durmanů připomínají tvar trumpet. Je však i mnoho dalších variant.

Např.: Trychtýřovité, zvonkovité, trubkovité, jednoduché, plnokvěté, dvojité, trojité a dokonce i roztřepené, které vůbec nepřipomínají původní tvar trumpet.

Velikosti květů se pohybují od opravdu malých až po obrovské. Ty největší mohou dosáhnut až 40cm délky , či 35cm a více průměru.

Barevná škála je rozmanitá od bílé, žluté, červené, oranžové až po fialové, objevují se i dvoubarevné v různých variantách, či s měnící se barvou.

Plodů se většinou nedočkáme, neboť přijde zima a květiny se zazimují.

Květy se otevírají večer a nádherně voní, což je pravý čas pro relaxaci.

Brugmansie  a jejich třídění

Brugmansie se  třídí na několik skupin.

 • Brugmansia arborea

 • Brugmansia aurea

 • Brugmansia sanguinea

 • Brugmansia suavolens

 • Brugmansia versicolor

 • Brugmansia  vulcanicola

Hybridy

 • Brugmansia x candida

 • Brugmansia  x insignis

 • Brugmansia  x flava

 

Komentáře nejsou povoleny.